KAMPÜS

Türkiye'nin İlk ve Tek Gastronomi Müzesi

MSA Müzesi 2000'i aşkın eser ile, Osmanlı'nın son dönemlerinden Cumhuriyet'in ilk ve orta dönemine uzanan sektörel yaşayış ve gelişime tanıklık eden bir gastronomi arşivine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müzenin 185 eserini barındıran 3 sanal sergi, dünya çapında ulaşılabilen Google Arts & Culture' da çevrimiçi olarak görüntülenebiliyor.

Google Arts & Culture

Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri
Hafta içi 08:00-18:00
Hafta sonu 08:00-16:00

MSA'nın kurucusu Mehmet Aksel'in özenle kurduğu ve halen geliştirmekte olduğu, sektörel olarak bir ilke imza atan bu müze, geçmişi günümüze taşıyor, yiyecek - içecek kültürümüz ve sanayimizin tarihi yolculuğunu hem öğrencilere, hem de ziyaretçilerine örneklerle sunuyor. Babaannelerimizin kullandığı şeker kalıpları, pirinç kahve değirmeni ya da şimdi ancak eski Türk filmlerinde gördüğümüz teneke kutular MSA'da dolaşırken birden karşınıza çıkıyor, nostaljiyi yaşatıyor.

Aşçılık ve pastacılık araç gereçleri, eski sahanlar, yağ kutuları, bira, rakı, içki, su ve gazlı içecek şişeleri, Cumhuriyet Dönemi bakkaliye malzemeleri, şekerleme ve sakız paketlemeleri, etiketler, Cumhuriyet Dönemi'nden kalan temizlik için kullanılan malzemeler ve mutfak ile ilgili akla gelebilecek her obje, bu müze ile sektörün sanayisine ve tarihine ışık tutuyor. 2000'i aşkın eser ile, Osmanlı'nın son dönemlerinden Cumhuriyet'in ilk ve orta dönemine uzanan sektörel yaşayış ve gelişime tanıklık eden bir arşive ev sahipliği yapıyor.